Lepotni trač in paradoksi tako in drugače
Ta članek me je spomnil na moje sodelavke. Vse do zadnjega atoma moči usmerjene v to, da so vedno lepe in urejene. S čudovito solarij barvo, nohti za 40EUR/mesec in kremami proti gubam, ki jim pomagajo, da pri 30ih izgledajo 27 :)
Pa ne bi rada sodila (čeprav, ko se spuščam v take poste, to pravzaprav že počnem), ampak samo predstavila paradoks v njihovem življenju.
Seveda niso same. Tu so še
moralistični vegetarijanci, ki obujejo usnjene škornje,
naravovarstveno ozaveščeni ljudje, ki skrbno ločujejo odpadke in brezskrbo pustijo vodo teči medtem, ko si tri minute umivajo zobe,
zagrizeni športniki katerih edina dejavnost je odpiranje ust pri goltanju najrazličnejših dodatkov za povečanje mišične mase,
invalidi, ki trdijo da se jim je*e za svoje stanje in brez razloga padajo v depresije, prekomerno pijejo in grenijo življenje ostalim,
uporabniki naravne kozmetike, ki ne preberejo sestavin,
tekmovalke lepotnih tekmovanj, ki jejo vse, če le-to ne presega 1000 kcal dnevno,
in še mnogi drugi.
Vsak od nas je človek paradoksov, če le dovolj kritično pogleda svoj obstoj. Ampak ok, naj nam bo. Nisem tu, da sodim :)
No, želela sem zgolj povedati to, da ti vsa mogoča čudežna lepotilna sredstava bore malo pomagajo, če si strasten kadilec. Vse spodaj našteto že vsi vemo.
Mogoče pa kdaj zaide na to stran katera punca, ki bo svoj trud v to, da izgleda brezhibna, oplemenitila z odločitvijo, da preneha kaditi. In če gredo splošni nasveti o tej temi velikokrat mimo zavedanja, je vseeno možno da to katero od bralk (ali bralcev) malce predrami.
Držim pesti.
Zatorej- prekopiran članek z naslovom Kako kajenje pogrša (Zurnal24.si)
“Vrečke” pod očmi in podočnjaki.
Kadilci naj bi imeli štirikrat več možnosti za slab spanec, so ugotovili na Univerzi Johns Hopkins v Baltimoru. Kriva naj bi bila morda nočna nikotinska abstinenca.
Rumeni zobje.
Nikotin maže zobno sklenino, zato je pri strastnih kadilcih velika verjetnost, da so se ali pa se bodo poslovili od bleščeče belega nasmeha.
Rumeni prsti.
Nikotin ne obarva le zob, ampak tudi prste in nohte.
Gube in prezgodnje staranje.
Gube na mladi koži nimajo kaj iskati, a kajenje slabi krvni obtok. Kadilci naj bi bili zato v povprečju videti 1,4 leta starejši kot njihovi vrstniki, ki ne kadijo.
Tanjši lasje.
Strupene sestavine cigaretnega dima škodujejo lasnim mešičkom in “proizvajajo” škodljive proste radikale. Kadilci lase izgubljajo pogosteje in osivijo hitreje.
Izgubljanje zob.
Kajenje pomeni nekajkrat večje tveganje za raka ustne votline in bolezni dlesni, katerih posledica je izpadanje zob.
Koža brez sijaja.
Že četrt stoletja v angleščini obstaja izraz “smoker’s face”. Za “kadilčev obraz” je značilna nesijoča, že skoraj turobna in sivkasta koža. Ogljikov monoksid preganja kisik, nikotin slabi krvni obtok …
Slabše celjenje ran.
Več raziskav je opozorilo, da kadilci po določenih operacijah, kot so obrazni lifting in zobne operacije, okrevajo počasneje, saj se jim rane celijo slabše.
Več kožnega raka.
Kajenje je (morda kar najpogostejši) krivec za raka, predvsem raka na pljučih, v grlu in raka ustne votline. Cigarete pa opazno povečujejo tudi možnost za kožnega raka.
Več strij.
Nikotin škodi vezivnemu tkivu, zato koža postane manj elastična. Že manjša sprememba telesne teže v kombinaciji z nikotinom lahko zakrivi strije.
Ohlapen trebušček.
Cigarete sicer pri mnogih kadilcih krotijo apetit, a nizozemska raziskava iz leta 2009 je opozorila, da imajo kadilci kljub temu običajno večje zaloge potencialno nevarne trebušne maščobe.
0 Comments:
Objavite komentar
<< Home